
Správne sedenie u počítača
Monitor na dosah

Zápästia neohýbajte
Pozrite sa pri písaní textu na svoje zápästia. Ak ich ohýbate smerom nahor alebo nadol, porozmýšľajte nad tým, ako upraviť sklon klávesnice. Väčšina z nich je vybavená sklápacími nožičkami, pri notebooku môžete použiť nastaviteľný podstavec. Vysoký tlak na šľachy a nervy v zápästiach spôsobuje nielen únavu, ale i trvalé poškodenie tkanív.

Stoličky sú vybavené operadlom na to, aby ste ho používali. Strnulé sedenie za počítačom s predkloneným hrudníkom zaťažuje nielen bedernú časť chrbtice, ale i jej vrchnú časť. Nepretržite natiahnuté svaly postupne strácajú svoj tonus (prirodzené pnutie) a postupne začnú uvoľňovať priestor tomu, aby sa vaša chrbtica deformovala. Nečakajte dovtedy kým medzi vašimi lopatkami vznikne hrb alebo sa ozvú medzistavcové platničky. Vtedy je už neskoro. Pri správnom sedení sa dotýka stoličky nielen zadok so stehnami, ale i chrbát - v ideálnom prípade i spolu s bedernou chrbticou.

Nohy kolmo k zemi
Nohy nekrčte, nevykladajte si obuv na podstavec stoličky a nesnažte sa ani držať ich pred sebou. Pri sedení by mali smerovať nadol k zemi bez toho, aby sa o stoličku opierala zadná strana kolien. Preložené nohy deformujú chrbticu, skrčenie k sebe spomaľuje prúdenie telesných tekutín do nôh a nohy vystreté vpred zaťažujú spodnú časť chrbtice. Pri sedení sa musíte cítiť pohodlne. Robte si prestávky, prejdite sa po kancelárii, zájdite na toaletu, spravte si prestávku vždy, keď si ju spravia fajčiari.

Nemusíte sedieť vystretí ako prváčikovia na svojej prvej školskej fotografii. Dôležité je, aby bol váš krk v prirodzenej polohe. Svoje návyky skontrolujete jednoducho. Poproste niekoho z kolegov, aby zakreslil polohu vašich uší voči pleciam. Mali by ležať na jednej osi v symetrickom rozložení. Znamená to že sa pri práci s počítačom nemáte natáčať do strán a hlava sa nesmie ťahať dopredu. Položte si monitor pred seba, myš uložte hneď vedľa klávesnice a zabudnite na zlé návyky.